Proč nepořizovat mobilní klimatizaci?
Pro a proti

Horkých letních dnů přibývá a doby, kdy bylo jaro jarem a podzim byl plný plískanic, jsou dávno pryč. Abyste horké dni i noci zvládli v komfortu a bez zdravotních komplikací, určitě vám ventilátory ani mobilní klimatizace nepomohou.

Vybereme to nejvhodnější řešení.

Ventilátor je špatná volba

Ventilátor z hobbymarketu neřeší v horkých dnech vůbec nic. Teplý vzduch se sice v místnosti pohybuje, ale za chvíli vás z ventilátoru bude bolet hlava nebo vám ztuhne krk.

Mobilní klimatizace – polovičaté řešení

Mobilní klimatizace je o úroveň výš, než obyčejný ventilátor. Má jednu nespornou výhodu – oproti nástěnné klimatizaci je levnější. Pokud ale vezmeme v úvahu všechny s tím spojené starosti, je lepší investovat do nástěnných jednotek.

Jako u klasické klimatizace, i zde musíte odvádět teplo z místnosti do venkovního prostoru. A tady se dostáváme do problémů. Odvod teplého vzduchu z místnosti je u většiny mobilních klimatizací řešen pomocí silné ohebné roury. Kam takovou rouru vystrčíte? Pravděpodobně půjde skrz otevřené okno, odkud do místnosti vniká další a další horký vzduch. Tím se efektivita mobilní jednotky sníží klidně o 50 procent.

Provrtání fasády nebo prostup skrz izolační sklo jsou dvě (účinnější, ale) problémové možnosti a nedávají moc smysl. Přeci jen je to pořád mobilní klimatizace. Pořídit si můžete buďto plnohodnotnou klimatizaci nebo nějaký z ochlazovačů vzduchu bez napojení ven, který vypadá jako malá čistička vzduchu.

Pozor na účinnost a hluk

Mobilní klimatizace mají kvůli odvodu vzduchu skrz okno relativně nízkou účinnost, v interiéru nevypadají hezky a po sezóně je musíte někam dát. Počítejte také s vyšší hlučností, než u běžné klimatizace.

Zamyslete se raději nad trvalým řešením, které nezruinuje vaši peněženku a v následujících letech (i létech) vám zpříjemní život.

Díky možnosti vytápění vám navíc nástěnná klimatizace ušetří starosti i peníze s topením v přechodných obdobích před a po létě, kdy stačí ohřát vzduch na pár hodin denně.

Další články

Split vs multisplit

Zvolte správný systém klimatizace podle vašich potřeb na první pokus.

Přečíst článek >

Topení klimatizací

Ušetřete při přitápení a zajistěte si komfortní rychlý ohřev vzduchu.

Přečíst článek >

Cena klimatizace a provozu

Kolik výkonu by měla jednotka mít a co ovlivňuje cenu?

Přečíst článek >