Jak funguje klimatizace
Split vs. multisplit

Při výběru klimatizace se musíte rozhodnout, kolik místností potřebujete chladit, případně vytápět. Pozdější dodatečné montáže vnitřních jednotek mohou být velmi nákladné a také náročné na stavební úpravy.

Vybereme to nejvhodnější řešení.

Splitové klimatizace

V případě nástěnných splitových klimatizačních soustav je soustava tvořena jednou vnitřní a jednou vnější jednotkou. Splitová klimatizace patří mezi levnější řešení, ale vychladíte pouze jednu místnost. Pro komplexnější řešení je potřeba volit multisplitový systém.

Multisplitová klimatizace

Multisplity skrývají systém chlazení pro několik místností, kdy máte jednu venkovní jednotku a několik vnitřních (až pět, obvykle 3-4).

V každé místnosti si také můžete nastavit rozdílné požadované teploty.

Technologie inverter

Moderní klimatizace obsahují technologii inverter, která řídí otáčky kompresoru a zamezuje častému vypínání a zapínání jednotky a s tím spojenou vyšší spotřebu. Díky této funkci ušetříte až 30 % energie, zajistí se lepší regulace teploty a sníží hluk a vibrace jednotek.

Princip fungování klimatizace

Běžné klimatizační jednotky fungují na principu vzduch-vzduch nebo vzduch-voda. V okruhu klimatizace koluje chladivo, které se stačením zahřeje a následně se rozpíná a předává energii pryč.

U tepelných čerpadel se chladivo stlačuje ve venkovní jednotce, ve vnitřní jednotce pak ohřátá kapalina předá energii a tím ohřeje vodu. Tento proces se opakuje stále dokola. Pokud klimatizujeme, ve vnitřní jednotce se stlačí teplý vzduchu, vyfoukne se ven a ochlazené médium chladí vzduch, který fouká do místnosti.

POZOR – klimatizace vzduch nevyměňuje. Soustava klimatizace ho “jen” vezme z místnosti, ochladí, odebere část vlhkosti a předá zpět. V případě suššího vzduchu pak doporučujeme při klimatizování používat také zvlhčovač vzduchu.

Čističky a zvlhčovače vzduchu

Umístění klimatizace a její montáž

Klimatizace montujeme nejčastěji do bytů a rodinných domů, bez problémů ji dostaneme i do kanceláří. Nástěnné klimatizace vychladí vždy jen prostor bez větších překážek – do každé místnosti tak patří jedna vnitřní jednotka.

Vnitřní jednotky se snažíme umisťovat co nejblíže venkovní jednotce. Vnější jednotku obvykle umisťujeme na balkon (není potřeba souhlas majitelů ostatních bytů) nebo na konzole na fasádu objektu. Vnitřní s vnější jednotkou jsou propojeny dvěma izolovanými měděnými trubkami a komunikačním kabelem. Venkovní jednotku je pak třeba zapojit do zdroje elektřiny, na což při běžné instalaci stačí obyčejná zásuvka. Z vnitřní jednotky je pak nutné zajistit odvod kondenzátu.

Další články

Topení klimatizací

Ušetřete při přitápení a zajistěte si komfortní rychlý ohřev vzduchu.

Přečíst článek >

Cena klimatizace a provozu

Kolik výkonu by měla jednotka mít a co ovlivňuje cenu?

Přečíst článek >

Proč nekupovat mobilní klimatizaci

Chcete ušetřit a zároveň si užívat dostatečný komfort? Mobilní klimatizaci nepořizujte.

Přečíst článek >