Topení klimatizací (klimatizace s topením + zkušenosti)

Málokdo to ví, ale klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo na systému vzduch-vzduch. Dokáže přitápět, a to vcelku levně, až do teploty -15 °C. Daikin vyrábí také speciální klimatizaci optimalizovanou pro vytápění – tato jednotka pak dokáže plnohodnotně nahradit vytápění až do teploty – 25 °C!

Vybereme to nejvhodnější řešení.

Instalace a provoz klimatizace v případě vytápění vyjde výrazně levněji, než když nakoupíte jakékoli přímotopy.

Benefity vytápení klimatizací

  • rychle dostupný zdroj tepla – nejrychlejší vytopení místnosti
  • téměř bez údržby a bez starostí (oproti krbu nebo mobilní klimatizaci)
  • relativně nízká cena vytápění do určité teploty
  • a můžete s ní i chladit 🙂

Kdy se vyplatí topení klimatizací?

Klimatizací lze vytápět v podstatě po celý rok. Jen málokdy totiž klesne teplota pod hranici, kdy by se vytápění nevyplatilo. Nejvhodnější spojení má klimatizace ovšem s tepelným čerpadlem.

Klimatizaci využijete pro vytápění v obdobích, kdy není potřeba topit celý den – tepelné čerpadlo by se spínalo na krátké úseky.

Cena vytápění klimatizací

Cenu nejvíce ovlivňuje venkovní teplota, tarif od vašeho dodavatele elektřiny a nastavená požadovaná teplota. Obecně dokáže klimatizace vyrobit až 5x tolik tepla, než spotřebuje el. proudu.

V případě jednotky Daikin Sensira je nejnižší příkon topení 0,25 kW* (vyrobí 1,30 kW). S průměrnou cenu za 1 kW 3,50 Kč vás hodina topení bude vyjde asi na 0,875 Kč. Při maximálním příkonu (0,95 kW) to bude 3,325 Kč za hodinu.

*vycházíme z oficiální dokumentace společnosti Daikin

Nevýhody a možná řešení

Vytápění klimatizací v místnosti způsobuje, že je u stropu tepleji, než u podlahy. To může snížit proudění vzduchu z vnitřní jednotky.

  • Vyberte vhodného výrobce s vlastním vývojem a nízkou spotřebou (A+, A++). Topný výkon také s venkovní teplotou klesá – vytápět lze efektivně jen do určité teploty.
  • Především při vytápění doporučujeme vzduchu čistit a zvlhčovat. Od toho tu jsou ČISTIČKY VZDUCHU DAIKIN.
  • Protože klimatizace vzduch v místnosti nevyměňuje, ale jen mění jeho teplotu a vlhkost, občas vyvětrejte. Teplý vzduch v chladnějších dnech z místnosti odejde otevřeným oknem relativně rychle, stěny ovšem zůstanou teplé a za chvíli máte teplotu zpět na komfortní hranici.
Klimatizace neslouží jako hlavní zdroj tepla! Je ovšem skvělým parťákem jako rychlý zdroj tepla v přechodných období, kdy topíte jen pár hodin (chvíli ráno, chvíli odpoledne).

Osobní zkušenost

Klimatizaci od Daikinu máme od roku 2012. Pod střechou z Bramacu v podkroví se nedalo spát. Bez jediného problému s ní chladíme vždy na večer přes velkou část léta 2 místnosti, rodiče pak mají vlastní soustavu pro tři místnosti.

Běžně topíme tepelným čerpadlem, pro ohřev vody máme ještě fotovoltaickou elektrárnu s elektrickým bojlerem a v zimě si občas zatopíme v krbu. Klimatizací přitápíme hlavně na jaře a na podzim, kdy topení v krbu udělá z bytu výheň a tepelné čerpadlo spíná jen na chvíli. Když jsme měli ještě plynový kotel, klimatizací jsme topili snad do půlky listopadu – pořád to bylo levnější.

Na jaře 2019 jsme do nabídky naší firmy přidali ještě čističky vzduchu se zvlhčovačem, pro testování jsem si ji pořídil i do ložnice v podkroví, kde klimatizace běží nejvíce. A je to super kombinace. 🙂

Petr Krauz, jednatel Klimawest.cz

Další články

Split vs multisplit

Zvolte správný systém klimatizace podle vašich potřeb na první pokus.

Přečíst článek >

Cena klimatizace a provozu

Kolik výkonu by měla jednotka mít a co ovlivňuje cenu?

Přečíst článek >

Umístění klimatizace při montáži

Kam umístit klimatizaci, abychom docílili maximální efektivity?

Přečíst článek >